Başarılı Mülakat

İyi bir hazırlık ile daha başarılı bir mülakat gerçekleştirebilirsiniz.


İşverenin sizinle detaylı görüşeceği, artı ve eksi yanlarınızı anlamaya çalışacağı ve işe alma kararını vereceği yer mülakattır. İş görüşmesi öncesi evde yapacağınız iyi bir hazırlık ile mülakatta başarılı olma ve işe girme şansınızı artırabilirsiniz. İyi bir mülakat geçirebilmek için her gideceğiniz görüşme öncesi firmayı araştırmanız ve başvurduğunuz pozisyona göre bir strateji oluşturmanız önemlidir.
Mülakata Hazırlık

Mülakata Başarının Püf Noktaları


İş görüşmesine gitmeden önce iyi bir araştırma yapın.

İş görüşmesi öncesi firma hakkında detaylı araştırma yapın. Firmanın web sitesini, haberleri, sosyal medya hesaplarını, sektörünü, rakiplerini, sektörün ülkemizdeki ve dünyadaki geleceğini araştırın.

İlan ile özgeçmişinizi karşılaştırın.

İş ilanında aranan kriterler ile özgeçmişinizde yazdığınız yetkinliklerinizi karşılaştırın. Ortak yanları not alın. Mülakatta sorulan sorulara cevap verirken aranan kriterlere ne kadar uygun olduğunuzu anlatın.

Mülakat provası yapın.

Görüşmede gelebilecek soruları araştırın ve görüşme öncesi cevaplarınızı hazırlayın. Kendinize bu soruları sorup mülakatın provasını yapın.

Görüşme öncesi sorularınızı hazırlayın.

Mülakat sırasında soru sorarak hem ilgili olduğunuzu hem de araştırma yaptığınızı gösterebilirsiniz. Evde mülakata hazırlık yaparken aklınıza gelen soruları not edin. Mülakatta iyi soru sormak ilgili, bilgili ve akıllı olduğunuzu gösterir.

Mülakata giderken aşağıdakileri yanınızda götürün.

Firmanın adresi ve yol tarifi, kimliğiniz, not defteri ve kalem, görüşeceğiniz kişinin adı, birkaç kopya güncel özgeçmişiniz, varsa örnek projeleriniz ve portfolyönüz, yeni mezunlar için varsa tez raporunuz, varsa kazandığınız ödüller, sertifikalarınız, diplomanız yanınızda olsun.

Görüşmeye zamanında ulaşın.

Görüşmeye giderken giyeceğiniz giysileri, yanınızda götüreceğiniz evrakları hazırlayın. Firmaya 15 dk önce varacak şekilde plan yapın. Geç kalırsanız, mutlaka firmayı arayıp haber verin, neden geç kalacağınızı açıklayın, özür dileyerek ne kadar gecikeceğinizi bildirin.

Abartılı ve yanlış bilgi vermeyin.

İş görüşmesinde güven çok önemlidir. Abartılı veya yanlış bilgiler vermeyin. Yanlış bilgi verdiğiniz anlaşıldığında işe girme şansınız hiç kalmaz.

İş görüşmesine uygun giyinin.

Titiz ve temiz bir giysi ile görüşmeye gidin. Erkekler için takım elbise, kadınlar için ceket gömlek tarzı bir iş kıyafeti uygun bir giyim tercihi olacaktır.

Maaş beklentinizi önceden belirleyin.

Benzer pozisyonlarda verilen ortalama maaşları görüşmeye gitmeden önce araştırın. Harcamalarınızı hesaplayın. İhtiyacınız ve pozisyonun ortalamasını göz önüne alarak bir maaş aralığı belirleyin. Görüşme sırasında maaş konusunu işverenin açmasını bekleyin.

Mülakatta aşağıdaki cümleleri kullanmayın.

  • Geç kaldığım için üzgünüm, çok trafik vardı.
  • Özgeçmişimin bir kopyası sizde var sanıyordum.
  • Telefonumu hemen kapatıyorum.
  • Önceki yöneticim çok kötü biriydi.
  • Pek emin değilim, sanırım...
  • Herhangi bir sorum yok.

İş Rehberi

Özgeçmiş hazırlama, mülakata hazırlık, iş bulma yöntemleri gibi aradığınız işi bulmanıza yardımcı olacak bilgileri İş'te Buharkent portalımıza bulabilirsiniz.

İş'te Buharkent